jj has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rent

Rent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Instinct

Instinct

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starfish

Starfish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry