jj has logged 62 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Five Broken Cameras

Five Broken Cameras

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wedding in Galilee

Wedding in Galilee

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yol

Yol

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Awaara

Awaara

1951
×
Read the review Edit this entry  
22
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Glass and a Cigarette

A Glass and a Cigarette

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loving Annabelle

Loving Annabelle

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Working Woman

Working Woman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sofia

Sofia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bel Canto

Bel Canto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miriam Lies

Miriam Lies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chef Flynn

Chef Flynn

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Quietude

The Quietude

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Public

The Public

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Animale

L'Animale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry