Sort by

jj has logged 38 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Every Secret Thing

Every Secret Thing

2014
×
★½
Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
Edit this entry  
04
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
02
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wolfy

Wolfy

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry