Sort by

jj has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Level 16

Level 16

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
½
Edit this entry  
18
Agnes

Agnes

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
All the Moons

All the Moons

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Glasshouse

Glasshouse

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★½
Edit this entry  
03
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Last Ferry from Grass Island

The Last Ferry from Grass Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sheer Qorma

Sheer Qorma

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
Edit this entry  
17
Carmentis

Carmentis

2019
×
Edit this entry  
16
Her Deadly Sugar Daddy

Her Deadly Sugar Daddy

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Edit this entry  
14
Mum Is Pouring Rain

Mum Is Pouring Rain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry