Sort by

jj has logged 47 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Edit this entry  
16
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
Edit this entry  
15
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Great Shark Chow Down

Great Shark Chow Down

2019
×
Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry