RSS feed for Melting Man
  • Dudes

    Dudes

    ★★★★

    John Cryer was the every day, misfit kid of the 80s. Every movie he did, most kids could relate. That makes him one of my favorites and this flick was just that, outsiders who get picked on and pushed down just cause they are different. Always fun to look back on these movies, you can't get much better then the 1980s.

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★½

    Multiplicity did it better... we need more Micheal Keaton!!

  • Ma

    Ma

    ★★

    I liked the prequel better... MaMa.

    To sum up this movie, oral sex is bad.

  • Freaked

    Freaked

    ★★★★★

    I love Freaked more then needed. It's a totally stupid movie made for totally stupid people.. Me being one.
    I wish that these two guys would have made more. And I really wish they would have gone full out balls out.. if you heard about some of the other ideas they had.. With the lead singer of Butthole Surfers.. All I can say, Epic!!
    This movie sums of the 90s art scene. How F'd can we get? Let's see...

    Styrofoam... Bad for the environment.

  • Society

    Society

    ★★★

    What the hell is up with the rich?? Please if there are any rich people reading this, do you guys really have body morphing orgy parties?
    The best way to describe this flick is Wet.. Very wet and slimy.. And chicks who have boobs on their backs..🤔

    Man, F#@king rich people..

  • Truth or Dare

    Truth or Dare

    I dare you to sit through this one.

    I'm looking forward to the sequel, spin the bottle.

  • Oculus

    Oculus

    ★★

    mirror mirror on the wall... Who is the most convoluted movie of them all.. bingo it's this one..

  • The Nun

    The Nun

    ★★

    reminds me of a joke I heard once.. About a priest and what kind of meat he eats..

    Oh never mind..

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★★

    With the re-remake coming out soon, I decided to revisit this one. The original is terrifying with some very original aspects. This one is a carbon copy of the original. And with every copy, the originality starts to fade. The effects are dated and jump scares are slow. It's a forgettable version like so many others movies from that time period.
    Looking back, the movie did well opening weekend, although dropping severely the 2nd week it still made a fair amount of revenue.. Hence, Let's remake it again!!

  • Demons 2

    Demons 2

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'd like to think this is happening at the same time as the first film.. But really it's just a slightly revamped version of the original. Although the effects are fun and gory the plot is hollier then swiss cheese. With actors from the first film playing other characters, a whole new film playing as the reason the demons are summoned.. (the first one had a movie playing that helped summoned these monsters). There was just a lot that was…

  • 1990: The Bronx Warriors

    1990: The Bronx Warriors

    ★★½

    A very dumb witted Warriors. With the main guy duck walking/ looking confused and puckering his lips like he's ready for a photoshoot.
    Some movies try to hard. This one was just the opposite..
    Maybe if they had a guy playing a drum solo in the background (and actually on screen!) during every fight would have made it so much better..

  • Angel Has Fallen

    Angel Has Fallen

    ★★★★

    I'm a fan of this series. Sure it's over the top.. Sure its ridiculous.. Sure its unbelievable.. But these are just super fun.