RSS feed for Melting Man

Melting Man has written 19 reviews for films rated ★★★★ .

  • Dudes

    Dudes

    ★★★★

    John Cryer was the every day, misfit kid of the 80s. Every movie he did, most kids could relate. That makes him one of my favorites and this flick was just that, outsiders who get picked on and pushed down just cause they are different. Always fun to look back on these movies, you can't get much better then the 1980s.

  • Angel Has Fallen

    Angel Has Fallen

    ★★★★

    I'm a fan of this series. Sure it's over the top.. Sure its ridiculous.. Sure its unbelievable.. But these are just super fun.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    What?? What??!!! Is this an original idea? From Hollywood? And its actually good??? What??!!! Can this be done? Can Hollywood really still make something enjoyable? Ready or not.. Yep.

  • Fractured

    Fractured

    ★★★★

    I usually don't have a lot of faith in Netflix but I have to give it to them. This one was a win. Had a Twilight Zone feel to it. Definitely worth a watch.

  • Horror Brunch

    Horror Brunch

    ★★★★

    its little lost gems like this that brings back the nostalgia of the 80s!! I should start a production company and revive the 1980s.. The best of times!!

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★

    look, I'm not gonna hate on this movie like some people, I dig it. It was fun and the gore was well over the top. But I'm still gonna stick with the 81 original.. Sometimes less is better.

  • Hell House LLC III: Lake of Fire

    Hell House LLC III: Lake of Fire

    ★★★★

    Ok, just finished this one, I enjoyed the documentary feel. I like all the call backs to the previous films. And I promise not to spoil it but I will say what a depressing ending. I don't mean that in a bad way, not at all. Was actually a very unique way of closing the story. Not a bad trilogy at all.. Only complaint was a fire scene in the basement, very low quality especially since it has to do…

  • Hell House LLC

    Hell House LLC

    ★★★★

    I watched this on a total whim.. Its a found footage film, which in itself has become a bit tired.. But this one is pretty fun. The characters are likeable, the plot is different and its actually creepy.
    I'm a total sucker for Haunted houses so this one a winner.
    If you want a fun little marathon before Halloween watch all 3!!

  • Within the Woods

    Within the Woods

    ★★★★

    If you don't know what this is, you must be living under a rock. This is what started the Evil Dead. It's below, below budget and rough but if you look closely you will see Evil Dead written all over it!! Good fun!

  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

    Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

    ★★★★

    I don't really need to say much here.. Cause if you looking into this Doc then you are already a fan of Star Wars and the wonderful company who started it all!! I love watching these kinds of Documentaries just for the nostalgia. You won't be sorry, now go grab your favorite figure and sit back and enjoy!!

  • Braindead

    Braindead

    ★★★★

    And... Who doesn't want to kick ass for the Lord??
    You take:1 part 3 Stooges
    1 part Evil Dead
    a dash of The Muppets
    a drum of goo
    a couple gallons of blood
    mix it with Zombies and Karate.
    Bake on 350° for an hour and half.

    Then serve... Yummy!!😋😋

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★

    Now here was something you don't see everyday.. A movie made for hardly nothing that made you put yourself into the situation that the characters are in.
    So many panned this flick but if you saw it in the theaters... People walked out asking if this was real?? What did I just watch?
    I was in the mindset of what happens if your lost, alliances are breaking and you may have one pissed off witch after you.
    I really dont…