RSS feed for MelvinC

MelvinC has logged 148 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the House

In the House

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Advantages of Travelling by Train

Advantages of Travelling by Train

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alps

Alps

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Rest for the Wicked

No Rest for the Wicked

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Haywire

Haywire

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Raid

The Raid

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry