• Stand by Me

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★