Melymelmel has written 13 reviews for films rated ★★★★★ .

  • His House

    His House

    ★★★★★

    Really spooky and lovely and sad and I felt all the feels. Loved it!

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    The first time I watched this movie it didn’t really make an impact but every now and a gain, I would think back on it. I would think back on the pizza store owner and his complacency. His lack of standing up for those kids he knew to be good kids. It’s such a loud cymbal crash when you finally figure out this movie. I’m sure if you were to watch it today, you’d get it right away. It’s very timely now. It transcends any specific time unfortunately because this shit is still happening.

  • Honeyland

    Honeyland

    ★★★★★

    Ancient bee keeping techniques in Macedonia. But it was also a fly on the wall type of doc that caught some pretty poignant moments that caught me off guard. Very well done!

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    This is my favorite Bergman movie and made me feel all the pain/anguish/power/hypocrisy/double standards/uncertainty/mothering/protective feels of being a woman.

  • The Red Balloon

    The Red Balloon

    ★★★★★

    Sweet, classic short film. Must see if you like movies.

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★★

    As an no atheist, I LOVE THIS MOVIE SO MUCH. It speaks to me on a spiritual and absurdist levels. My second favorite Bergman movie!

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    I rented this movie from my local Hollywood Video when I was a kid WAY TOO MUCH. And in the way where I probably paid 10 times the amount it was worth in rental fees. Wth clerk jerk at the Hollywood Video on Palm Ave in San Diego?? Anyway -childhood favorite so not sure if actually good.

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Touching and magical!

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    It’s a perfect movie!

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★★

    This is a perfect movie. We even watched it in microbiology class to see how a real global pandemic would happen.

  • Onward

    Onward

    ★★★★★

    I cried for hours. It was so touching and sweet. And as a lite d&d gamer I got all the jokes.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Perfect whodunit with an excellent lead and fantastic supporting cast. Rich people are fucking rich people when it all comes down to it.