Sort by

James has logged 330 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★½
Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
★★★★★
Edit this entry