Tassi has logged 59 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Belle

Belle

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
Edit this entry  
25
Be Careful What You Wish For

Be Careful What You Wish For

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 2

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
XXY

XXY

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
XXY

XXY

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Garrafas ao mar: A Víbora Manda Lembranças

Garrafas ao mar: A Víbora Manda Lembranças

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Yes, No, or Maybe Half?

Yes, No, or Maybe Half?

2020
×
★½
Edit this entry  
13
The Year My Parents Went on Vacation

The Year My Parents Went on Vacation

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Given

Given

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
15
The Anthem of the Heart

The Anthem of the Heart

2015
×
Edit this entry  
14
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Yes Day

Yes Day

2021
×
Edit this entry  
13
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pixels

Pixels

2015
×
Edit this entry