Sort by

MenOnFilm has logged 57 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boobs in Arms

Boobs in Arms

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cookoo Cavaliers

Cookoo Cavaliers

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Census, No Feeling

No Census, No Feeling

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Nurse to Worse

From Nurse to Worse

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How High Is Up?

How High Is Up?

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nutty But Nice

Nutty But Nice

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Plumbing We Will Go

A Plumbing We Will Go

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rockin' Thru the Rockies

Rockin' Thru the Rockies

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Nazty Spy!

You Nazty Spy!

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Apple

The Apple

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Sappy People

Three Sappy People

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oily to Bed, Oily to Rise

Oily to Bed, Oily to Rise

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Calling All Curs

Calling All Curs

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mikey

Mikey

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saved by the Belle

Saved by the Belle

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yes, We Have No Bonanza

Yes, We Have No Bonanza

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We Want Our Mummy

We Want Our Mummy

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Little Sew and Sews

Three Little Sew and Sews

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Flat Foot Stooges

Flat Foot Stooges

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mutts to You

Mutts to You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Missing Links

Three Missing Links

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Violent Is the Word for Curly

Violent Is the Word for Curly

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Healthy, Wealthy and Dumb

Healthy, Wealthy and Dumb

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry