Sort by

Mephisdopeles has logged 629 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
23
Entertainment

Entertainment

2015
×
Edit this entry  
22
The Power of Speech

The Power of Speech

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Adieu au TNS

Adieu au TNS

1998
×
Edit this entry  
22
When a Woman Meddles

When a Woman Meddles

1957
×
Edit this entry  
22
Foucault Against Himself

Foucault Against Himself

2014
×
Edit this entry  
21
Devil in the Flesh

Devil in the Flesh

1947
×
Edit this entry  
20
How to Live in the German Federal Republic

How to Live in the German Federal Republic

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
Edit this entry  
19
Wanda

Wanda

1970
×
Edit this entry  
18
Deux fois

Deux fois

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Le Parti des choses: Bardot et Godard

Le Parti des choses: Bardot et Godard

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Destroy, She Said

Destroy, She Said

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Destroy Yourselves

Destroy Yourselves

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My American Uncle

My American Uncle

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
Necrology

Necrology

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Corridor

Corridor

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Providence

Providence

1977
×
Read the review Edit this entry  
13
Amateur

Amateur

1994
×
Edit this entry  
11
Trust

Trust

1990
×
Edit this entry  
11
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Number 13

Number 13

2006
×
Edit this entry  
07
The Lost Ghost Story with Mark Gatiss

The Lost Ghost Story with Mark Gatiss

×
Read the review Edit this entry  
07
Stigma

Stigma

1977
×
Edit this entry  
06
Film Is. a Girl & a Gun

Film Is. a Girl & a Gun

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
L'Appel de la forêt

L'Appel de la forêt

2008
×
Edit this entry  
03
Saudade

Saudade

2012
×
Edit this entry  
03
Salomé

Salomé

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Variations

Variations

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Meditations on Revolution Part III: Soledad

Meditations on Revolution Part III: Soledad

2001
×
Edit this entry  
02
Meditations on Revolution Part II: The Space in Between

Meditations on Revolution Part II: The Space in Between

1997
×
Edit this entry  
02
Meditations on Revolution Part I: Lonely Planet

Meditations on Revolution Part I: Lonely Planet

1997
×
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
01
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scar

The Scar

1976
×
Read the review Edit this entry  
29
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
Read the review Edit this entry  
29
Jealousy and Medicine

Jealousy and Medicine

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Spiral

The Spiral

1978
×
Read the review Edit this entry  
27
Umbra

Umbra

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Detour de Force

Detour de Force

2014
×
Edit this entry  
27
All Divided Selves

All Divided Selves

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Pastourelle

Pastourelle

2010
×
Edit this entry