Sort by

Mephisdopeles has logged 48 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Labyrinth

Labyrinth

1963
×
Edit this entry  
28
School

School

1958
×
Edit this entry  
28
The Changing of the Guard

The Changing of the Guard

1959
×
Edit this entry  
28
House

House

1958
×
Edit this entry  
28
The Gorgon Case

The Gorgon Case

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Winter

Winter

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Forest

The Forest

2016
×
Edit this entry  
27
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lodger

The Lodger

1967
×
Read the review Edit this entry  
27
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Summer

Summer

1968
×
Read the review Edit this entry  
26
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
Edit this entry  
26
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Generation

A Generation

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lokis, a Manuscript of Professor Wittembach

Lokis, a Manuscript of Professor Wittembach

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
18
Jovita

Jovita

1967
×
Read the review Edit this entry  
17
Night Train

Night Train

1959
×
Read the review Edit this entry  
17
Hydro-Puzzle

Hydro-Puzzle

1971
×
Read the review Edit this entry  
17
Life Is a Dream

Life Is a Dream

1986
×
Edit this entry  
16
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
Edit this entry  
16
Image de sable

Image de sable

1981
×
Edit this entry  
14
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
Edit this entry  
14
The Horla

The Horla

1966
×
Edit this entry  
14
Little Lise

Little Lise

1930
×
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
13
A Girl Is a Gun

A Girl Is a Gun

1971
×
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Brigitte and Brigitte

Brigitte and Brigitte

1966
×
Edit this entry  
11
L'Empire de Médor

L'Empire de Médor

1986
×
Edit this entry  
10
Essai d'ouverture

Essai d'ouverture

1988
×
Edit this entry  
10
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
Edit this entry  
09
Les Minutes d'un faiseur de film

Les Minutes d'un faiseur de film

1983
×
Edit this entry  
09
Foix

Foix

1994
×
Edit this entry  
09
An overcooked steak

An overcooked steak

1960
×
Edit this entry  
09
Terres noires

Terres noires

1961
×
Edit this entry  
09
Barres

Barres

1984
×
Edit this entry  
08
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
04
In Danger and Dire Distress the Middle of the Road Leads to Death

In Danger and Dire Distress the Middle of the Road Leads to Death

1974
×
Edit this entry  
03
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
Edit this entry  
01
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Edit this entry  
01
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry