RSS feed for Meredith
  • AKA Jane Roe

    ★★★★

  • Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power

    ★★★★★

  • On the Basis of Sex

  • At Eternity's Gate

  • Diane

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

  • RBG

    ★★★★★

  • Loving Vincent

  • Colossal

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Interstellar

  • Closer to God

  • Boyhood

  • The Babadook

    ★★★★★

  • Horns

  • Side Effects

  • Before Midnight

  • Frances Ha

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • American Mary

  • Samsara

  • The Tree of Life

  • Black Swan

  • Rubber

  • The Crazies

  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

  • Where the Wild Things Are

  • The Girl Who Played with Fire

  • The Invention of Lying

  • TiMER

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

  • Forgetting Sarah Marshall

  • Hot Fuzz

  • Teeth

  • The Prestige

  • Children of Men

  • Babel

  • Pan's Labyrinth

  • A Scanner Darkly

  • Marie Antoinette

  • Grizzly Man

  • Sin City

  • Hard Candy

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Before Sunset

  • The Machinist

  • Primer

  • School of Rock

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Ken Park

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

  • Mulholland Drive

  • Tape

  • Waking Life

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Memento

  • Ginger Snaps

  • Girl, Interrupted

  • Fight Club

  • American Beauty

  • Being John Malkovich

  • Muppets from Space

  • eXistenZ

  • The Matrix

  • Office Space

    ★★★★★

  • American History X

  • Pi

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas