Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Thomas: Accounting for the Days

Uncle Thomas: Accounting for the Days

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Legend of Mor'du

The Legend of Mor'du

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Inventing David Geffen

Inventing David Geffen

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Pray Away

Pray Away

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Con Air

Con Air

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Calendar Girls

Calendar Girls

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
01
Six Days Seven Nights

Six Days Seven Nights

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★
Edit this entry  
31
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★
Edit this entry  
30
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
Edit this entry  
23
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Highlander

Highlander

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cuba and the Cameraman

Cuba and the Cameraman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry