merkstreet has logged 290 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
The Stories: The Making of 'Rogue One: A Star Wars Story'

The Stories: The Making of 'Rogue One: A Star Wars Story'

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1899
×
Edit this entry  
27
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry