merkstreet has logged 45 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
At the Hypnotist's

At the Hypnotist's

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Autour d’une cabine

Autour d’une cabine

1894
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Edit this entry  
30
Fencing

Fencing

1892
×
Edit this entry  
30
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Fencers

Two Fencers

1891
×
Edit this entry  
29
Je Vous Aime

Je Vous Aime

1891
×
Edit this entry  
29
The Wave

The Wave

1891
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men Boxing

Men Boxing

1891
×
Read the review Edit this entry  
29
Dickson Greeting

Dickson Greeting

1891
×
Edit this entry  
29
Newark Athlete

Newark Athlete

1891
×
Read the review Edit this entry  
29
Mosquinha

Mosquinha

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
Edit this entry  
29
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★★
Edit this entry  
23
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Read the review Edit this entry  
23
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
Read the review Edit this entry  
23
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
Read the review Edit this entry  
23
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Read the review Edit this entry  
23
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1886
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Others Will Follow

Others Will Follow

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meaning of Monty Python

The Meaning of Monty Python

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Report

Report

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python: The Meaning of Live

Monty Python: The Meaning of Live

2014
×
★★★
Edit this entry