Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Doctor Who: Genesis of the Daleks

Doctor Who: Genesis of the Daleks

1975
×
Read prior review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Julia

Julia

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Contact

Contact

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
Edit this entry  
04
Fingernails

Fingernails

2023
×
Edit this entry  
04
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Basquiat

Basquiat

1996
×
Edit this entry  
03
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976
×
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

1988
×
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
25
Milli Vanilli

Milli Vanilli

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bottoms

Bottoms

2023
×
Edit this entry  
23
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
Edit this entry  
21
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eagles: Live at the Capital Centre (March 1977)

Eagles: Live at the Capital Centre (March 1977)

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
19
The Pigeon Tunnel

The Pigeon Tunnel

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
13
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
12
Greg Davies: You Magnificent Beast

Greg Davies: You Magnificent Beast

2018
×
Edit this entry  
11
The YouTube Effect

The YouTube Effect

2022
×
Edit this entry  
11
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
Hamlet

Hamlet

2009
×
Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
Edit this entry  
07
Doctor Who: Genesis of the Daleks

Doctor Who: Genesis of the Daleks

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
Edit this entry  
30
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
Edit this entry  
30
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
30
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry