RSS feed for Merpyx

Merpyx has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Electric Dreams

Electric Dreams

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fill your Heart with French Fries

Fill your Heart with French Fries

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Food

Food

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shopping with Susan

Shopping with Susan

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Delirious

Delirious

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chris D'Elia: No Pain

Chris D'Elia: No Pain

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Abe

Abe

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry