RSS feed for Merpyx

Merpyx has logged 24 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1985

1985

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Model Citizen

Model Citizen

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry