Sort by

Merpyx has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boy Kills World

Boy Kills World

×
★★★
Edit this entry  
29
Waffle

Waffle

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Jellywolf

Jellywolf

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tingle Monsters

Tingle Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Connect

Connect

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Speak

Speak

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clerk

Clerk

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Relaxer

Relaxer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Walker

Double Walker

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Red Rose of Texas

Red Rose of Texas

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Dentist

The Dentist

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nothing

Nothing

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tub

Tub

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry