Sort by

Merpyx has logged 39 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Red Rose of Texas

Red Rose of Texas

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Dentist

The Dentist

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nothing

Nothing

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tub

Tub

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Strikes Twice

Love Strikes Twice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Super Hot

Super Hot

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Small Apartments

Small Apartments

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Middle Earth: Shadow of War 'Friend or Foe'

Middle Earth: Shadow of War 'Friend or Foe'

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hybrids

Hybrids

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dream Girl

Dream Girl

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowballs

Snowballs

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Loveless

The Loveless

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Birth of the Dragon

Birth of the Dragon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry