Merrick has logged 276 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jexi

Jexi

2019
×
★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Born a King

Born a King

2019
×
Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fantasm

Fantasm

1976
×
★½
Edit this entry  
29
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Edit this entry  
29
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Adam

Adam

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Gallows Act II

The Gallows Act II

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Zeroville

Zeroville

2019
×
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rabid

Rabid

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wounds

Wounds

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Edit this entry