Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Broker

Broker

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Calendar

The Christmas Calendar

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Holiday Date

Holiday Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Married by Christmas

Married by Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Village

A Christmas Village

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Merry & Bright

Merry & Bright

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Clearing

The Clearing

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
City Hall

City Hall

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry