RSS feed for MM

MM has logged 181 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Haunting

The Haunting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
View from the Top

View from the Top

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Snow Bride

Snow Bride

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★½
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 11: First Steps Edition

Apollo 11: First Steps Edition

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Read the review Edit this entry