Sort by

MM has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Calendar

The Christmas Calendar

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Holiday Date

Holiday Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Married by Christmas

Married by Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Village

A Christmas Village

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Merry & Bright

Merry & Bright

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Clearing

The Clearing

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
City Hall

City Hall

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry