• Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★★

    Some great stuff here, particularly with the acting and Shyamalan’s camera work. The ending didn’t fully work for me, but I liked the sentiment that believing that people can be good is often catastrophically difficult, but can be worthwhile. 

    After watching the movie, I read through a review that went through how the movie differs from the book. I can definitely see why people would be upset with that change and feel like the message is harmful. Set directly next…

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★½

    this is why I never agree to cloning

  • Theodora Goes Wild

    Theodora Goes Wild

    ★★★★

    Irene Dunne as a gleeful, sexy agent of chaos = always good

  • The Blue Dahlia

    The Blue Dahlia

    ★★★½

    veronica lake

  • Broker

    Broker

    ★★★★½

    ferris wheel scene got me expelling an entire's month worth of hydration via tears

  • Roman Holiday

    Roman Holiday

    ★★★★½

    just wonderfully, ridiculously charming.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    oof.

  • Shallow Grave

    Shallow Grave

    ★★★★

    seinfeld energy: terrible yet charismatic people with fantastic 90s hair

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★

    HELL YEAH!

  • Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★★

    magical michael extra extra large… true cinema. masterpiece. “how much for the cheetos and water?” HOT DAMN! FUCK! anyway goodnight sexy people

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    I just… he’s a good bear 🥺

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★

    Nicole Kidman adds a layer of sexiness to this that is unwarranted, but welcome