Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Madeline's Madeline

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Bao

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Mission: Impossible – Rogue Nation

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Others

May 9

Last Film

Aquaman

Dec 31

Diary Milestones

Three Days of the Condor
50th Jul 17
Mamma Mia!
100th Nov 18

Most Watched

Mission: Impossible – Fallout

3 times

White Christmas

twice

The Philadelphia Story

twice

Knight and Day

twice

Genres, countries & languages

Comedy
47 films
Drama
41 films
Thriller
30 films
Action
23 films
Romance
23 films
Adventure
22 films
Crime
20 films
Horror
19 films
Mystery
18 films
Fantasy
15 films
USA
107 films
UK
17 films
France
6 films
Australia
4 films
Canada
4 films
China
3 films
Germany
3 films
Hong Kong
2 films
Sweden
1 film
Taiwan
1 film
English
111 films
Chinese
2 films
Czech
1 film
Georgian
1 film
Swedish
1 film
Animation
Average 4.17
Crime
Average 4.12
Drama
Average 4.01
Family
Average 4.00
Adventure
Average 3.84
Comedy
Average 3.84
Fantasy
Average 3.73
Action
Average 3.67
Music
Average 3.65
Mystery
Average 3.64
Australia
Average 4.12
France
Average 4.00
UK
Average 3.97
USA
Average 3.76
Canada
Average 3.50
English
Average 3.77

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

MM’s most liked review

Collateral

Collateral

★★★★½

woohoo i got silver surfer tom cruise, soon my collection will be complete!

this movie is v bizarre, enjoyed it immensely. basically a buddy movie that turns into a contained hunt and ends with a truly fantastic action sequence. the awkward, relatable human moments keep the violence from becoming too…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Nun
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Hey, Cinderella!
Average weighted rating:

3.4

Films MM watched in 2018

  • Aquaman
  • It's a Wonderful Life
  • White Christmas
  • Anna and the Apocalypse
  • White Christmas
  • Madeline's Madeline
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • 12 Dates of Christmas
  • Dumplin'
  • The Muppet Christmas Carol
  • Holiday
  • Widows
  • The Holiday
  • The Philadelphia Story
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Arsenic and Old Lace
  • Mamma Mia!
  • The Haunting
  • Bohemian Rhapsody
  • Knight and Day
  • The Old Man & the Gun
  • It Follows
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Jack the Giant Slayer
  • Bad Times at the El Royale
  • The Intern
  • The Haunting of Hill House
  • The Exorcist
  • Halloween
  • First Man
  • A Star Is Born
  • Burn After Reading
  • No Country for Old Men
  • Jurassic Park
  • How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • A Simple Favor
  • The Little Stranger
  • Minority Report
  • The Nun
  • Hey, Cinderella!
  • 2001: A Space Odyssey
  • Crazy Rich Asians
  • A Few Good Men
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • The Illusionist
  • The Meg
  • Over the Garden Wall
  • The Fugitive
  • Annabelle: Creation
  • The Conjuring 2
  • The Color of Money
  • The Conjuring
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Eighth Grade
  • Blindspotting
  • Mission: Impossible – Fallout
  • The Player
  • The Firm
  • Witness
  • His Girl Friday
  • Hero
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Three Days of the Condor
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Big
  • My Happy Family
  • The Philadelphia Story
  • Sorry to Bother You
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Up in the Air
  • Ant-Man and the Wasp
  • A Bug's Life
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • A Very English Scandal
  • Singin' in the Rain
  • Mad Max: Fury Road
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Alice
  • First Reformed
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Fargo
  • Hearts Beat Loud
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Set It Up
  • Hail, Caesar!
  • The Disaster Artist
  • Hereditary
  • Ocean's Eight
  • The Room
  • Clueless
  • Coco
  • Game Night
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Invitation
  • Now You See Me
  • Tully
  • Rope
  • Mildred Pierce
  • To Catch a Thief
  • Sunset Boulevard
  • The Endless
  • The Burden
  • Knight and Day
  • You Were Never Really Here
  • Dark City
  • Collateral
  • The Others

World map

Highly rated films MM is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Phantom Thread
  • Capernaum
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic
  • Pariyerum Perumal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more