Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • Aftersun

    ★★★★★

  • TÁR

    ★★★★★

  • The Fabelmans

    ★★★★★

  • Nope

    ★★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • Decision to Leave

    ★★★★½

  • RRR

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Down with Love

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 155 Films logged
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Down with Love

Jan 1

Last Film

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Dec 25

Diary Milestones

The Unbearable Weight of Massive Talent
50th Apr 23
Three Thousand Years of Longing
100th Aug 24
The Apartment
150th Dec 13

Most Watched

The Great Muppet Caper

twice

Top Gun: Maverick

twice

Everything Everywhere All at Once

twice

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Thriller
45 films
Comedy
45 films
Crime
37 films
Romance
36 films
Mystery
32 films
Action
30 films
Horror
26 films
Fantasy
21 films
Adventure
20 films
USA
133 films
UK
23 films
Canada
15 films
France
9 films
Germany
6 films
China
6 films
Japan
5 films
Australia
4 films
Spain
2 films
Switzerland
2 films
English
144 films
Japanese
4 films
French
2 films
Spanish
2 films
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Telugu
1 film
Sci Fi
Average 4.21
Comedy
Average 3.91
Drama
Average 3.91
Music
Average 3.86
Mystery
Average 3.85
Action
Average 3.84
Romance
Average 3.84
Crime
Average 3.83
Animation
Average 3.80
Family
Average 3.71
Japan
Average 4.30
France
Average 4.00
UK
Average 3.91
USA
Average 3.89
Germany
Average 3.75
China
Average 3.30
Canada
Average 3.14
Australia
Average 2.50
Japanese
Average 4.25
English
Average 3.85

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

MM’s most liked review

Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

★★★★½

No one makes a victorious ending feel EARNED like Tom Cruise

More reviews

MM’s most liked list

Pickup on South Street
Crime of Passion
Gun Crazy

film noir ~ the marvelous and uncanny

I've been watching a lot of Film Noir for a project recently. I feel like it'd be helpful for to catalog it more intentionally, hence the list. Some of these films are just noir-adjacent.

most recently watched on top

More lists

Highs and lows

Highest average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Brahms: The Boy II
Average weighted rating:

1.7

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

A Christmas Village

Films MM watched in 2022

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Eyes Wide Shut
  • The Muppet Christmas Carol
  • Avatar: The Way of Water
  • The Apartment
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Die Hard
  • Batman Returns
  • 12 Dates of Christmas
  • Batman
  • Naughty & Nice
  • The Christmas Calendar
  • Holiday Date
  • Married by Christmas
  • Aftersun
  • A Christmas Village
  • Merry & Bright
  • The Christmas House
  • Something Wild
  • The Fabelmans
  • It Happened on Fifth Avenue
  • Christmas in Connecticut
  • The Clearing
  • Decision to Leave
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • City Hall
  • Along Came a Spider
  • The Banshees of Inisherin
  • The Descent
  • His Girl Friday
  • Over the Garden Wall
  • ParaNorman
  • Ticket to Paradise
  • TÁR
  • Primal Fear
  • Kimi
  • No Sudden Move
  • Airplane!
  • Erin Brockovich
  • Bros
  • Army of Darkness
  • Avatar
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • The Woman King
  • Burn After Reading
  • Barbarian
  • The Big Lebowski
  • The Muppets Take Manhattan
  • Anatomy of a Murder
  • Manhunter
  • Heat
  • Brahms: The Boy II
  • RoboCop
  • Three Thousand Years of Longing
  • Orphan: First Kill
  • Kong: Skull Island
  • Bodies Bodies Bodies
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Game Night
  • Aliens
  • Alien
  • Austenland
  • Pride and Prejudice
  • Kiki's Delivery Service
  • The Great Muppet Caper
  • Shark Night 3D
  • Host
  • Nope
  • Deep Cover
  • Ocean's Thirteen
  • Both Sides of the Blade
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Lost Highway
  • Mrs. Harris Goes to Paris
  • Dick
  • The Black Phone
  • Men in Black
  • The Great Muppet Caper
  • Top Gun: Maverick
  • Elvis
  • The Cat Returns
  • The Thing
  • Lightyear
  • Blackhat
  • Videodrome
  • The Wedding Singer
  • RRR
  • Dead Ringers
  • Crimes of the Future
  • The Bob's Burgers Movie
  • Ella Enchanted
  • Top Gun: Maverick
  • Road to Perdition
  • Top Gun
  • Pyewacket
  • Men
  • Philadelphia
  • Memoria
  • Everything Everywhere All at Once
  • Heaven's Gate: The Cult of Cults
  • Petite Maman
  • I'll Be Gone in the Dark
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Con Air
  • The Northman
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Singin' in the Rain
  • Everything Everywhere All at Once
  • Face/Off
  • Princess Mononoke
  • The Lost City
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Scanners
  • The Outfit
  • The Godfather
  • Umma
  • The Insider
  • Turning Red
  • Interview with the Vampire
  • Miami Vice
  • The Batman
  • Broadcast News
  • The Worst Person in the World
  • The Woman in the Window
  • The Third Man
  • Murder, My Sweet
  • Uncharted
  • The Sky Is Everywhere
  • Marry Me
  • Moonstruck
  • Spellbound
  • Pickup on South Street
  • Parallel Mothers
  • Twilight
  • Crime of Passion
  • Gun Crazy
  • The Big Sleep
  • The Asphalt Jungle
  • Casablanca
  • The Man Who Knew Too Much
  • Speed
  • Detour
  • Terror in a Texas Town
  • Panic in the Streets
  • Scream 2
  • Scream
  • Somewhere in the Night
  • Shadow of a Doubt
  • Drive My Car
  • People Will Talk
  • The 39 Steps
  • Down with Love

World map

Highly rated films MM is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • The First Slam Dunk
  • Kadaisi Vivasayi
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Joyland
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Close
  • The Quiet Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more