Highest rated films

  • Asteroid City

    ★★★★★

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★½

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Past Lives

    ★★★★½

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★½

  • The Royal Hotel

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 4

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2.2 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Babylon

Jan 7

Last Film

The Exorcist

Oct 26

Diary Milestones

I'm Not There
50th May 12
Young Frankenstein
100th Oct 18

Most Watched

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

twice

Genres, countries & languages

Action
37 films
Drama
33 films
Adventure
29 films
Thriller
28 films
Comedy
27 films
Sci Fi
24 films
Horror
18 films
Fantasy
15 films
Crime
14 films
Romance
12 films
USA
83 films
UK
16 films
Japan
8 films
Canada
7 films
France
7 films
South Korea
5 films
Hong Kong
4 films
Germany
4 films
Australia
3 films
China
3 films
English
91 films
Japanese
6 films
Korean
3 films
Chinese
3 films
Italian
1 film
French
1 film
Cantonese
1 film
Music
Average 4.50
Drama
Average 4.44
Crime
Average 4.36
Romance
Average 4.32
Fantasy
Average 4.27
Animation
Average 4.25
Family
Average 4.22
Comedy
Average 4.19
Thriller
Average 4.04
Action
Average 3.99
South Korea
Average 4.40
UK
Average 4.19
Germany
Average 4.12
Hong Kong
Average 4.12
France
Average 4.07
USA
Average 4.07
Japan
Average 4.06
Canada
Average 3.50
Japanese
Average 4.33
English
Average 4.05

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

MM’s most liked review

Babylon

Babylon

★★★

not bad for singin in the rain fanfic

More reviews

Highs and lows

Highest average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Meg 2: The Trench
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Hey, Cinderella!
Average weighted rating:

3.4

Films MM watched in 2023

  • The Exorcist
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Ring
  • Child's Play
  • Suspiria
  • The Nightmare Before Christmas
  • Young Frankenstein
  • Killers of the Flower Moon
  • The Royal Hotel
  • The Visitor
  • Arsenic and Old Lace
  • The Addiction
  • The Possession
  • After Yang
  • They Live
  • Stop Making Sense
  • Confess, Fletch
  • Come Drink with Me
  • Police Story
  • Bottoms
  • Torn Curtain
  • Night Train to Munich
  • Scream and Scream Again
  • Oldboy
  • Johnny Mnemonic
  • The Wind Rises
  • Enter the Dragon
  • Glitch: The Rise & Fall of HQ Trivia
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Meg 2: The Trench
  • The Meg
  • Starship Troopers
  • Theater Camp
  • Barbie
  • Oppenheimer
  • The Uninvited
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • A Room with a View
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Ghost in the Shell
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • Mad God
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Past Lives
  • The Room
  • Asteroid City
  • In the Mouth of Madness
  • TRON: Legacy
  • Raiders of the Lost Ark
  • Hulk
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hey, Cinderella!
  • Master Gardener
  • Carmen
  • Smallfoot
  • I'm Not There
  • Showing Up
  • Eat Drink Man Woman
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
  • Don't Look Now
  • Bringing Up Baby
  • Memories of Murder
  • Dangerous Liaisons
  • Se7en
  • Resurrection
  • There Will Be Blood
  • Speed Racer
  • Wet Hot American Summer
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • The Matrix Revolutions
  • Return to Seoul
  • John Wick: Chapter 4
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • 65
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Enemy of the State
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Speed
  • Knock at the Cabin
  • Minority Report
  • Infinity Pool
  • Theodora Goes Wild
  • The Blue Dahlia
  • Broker
  • Roman Holiday
  • Inside Llewyn Davis
  • Shallow Grave
  • Avatar: The Way of Water
  • Castle in the Sky
  • Magic Mike XXL
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Magic Mike
  • M3GAN
  • Sunset Boulevard
  • Ponyo
  • Fargo
  • Babylon

World map

Highly rated films MM is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • BTS: Yet to Come in Cinemas
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • The Holdovers
  • Godzilla Minus One
  • Anatomy of a Fall
  • Monster

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more