Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
16
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Project: Metalbeast

Project: Metalbeast

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Sacred

The Sacred

2011
×
Edit this entry  
17
Blind Date

Blind Date

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Bunker

The Bunker

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sublime

Sublime

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Redwood

Redwood

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Dark Light

Dark Light

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Grizzly Park

Grizzly Park

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Mulberry Street

Mulberry Street

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pack

The Pack

2015
×
★★★
Edit this entry