Sort by

Violet has logged 34 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zoku Owarimonogatari

Zoku Owarimonogatari

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
02
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Angel

Angel

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry