Violet has logged 314 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Tragedy of Man

The Tragedy of Man

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Edit this entry  
25
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Martha

Martha

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Come and Learn with Pibby!

Come and Learn with Pibby!

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
13
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry