RSS feed for Violet
  • The Fly

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Angel

    ★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • Tokyo Twilight

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • Aparajito

    ★★★★

  • Early Spring

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • The Crucified Lovers

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Twenty-Four Eyes

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • La Strada

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Sound of the Mountain

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • I Vitelloni

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★½

  • Daybreak Express

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★★★

  • Early Summer

    ★★★★½

  • The River

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Day of the Fight

    ★★½

  • Flying Padre

    ★★½

  • The Young and the Damned

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★½

  • There Was a Father

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★½