Sort by

Morris has logged 500 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cuties

Cuties

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Faith

Faith

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winter Nomads

Winter Nomads

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Selfish Son

Selfish Son

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trouble With Nature

The Trouble With Nature

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bleecker

Bleecker

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exterior/Night

Exterior/Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
City Dream

City Dream

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Expedition Content

Expedition Content

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chris the Swiss

Chris the Swiss

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 to 11

10 to 11

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Play

The Play

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cemetery

Cemetery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Finding Yingying

Finding Yingying

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Collector

The Collector

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Into Our Own Hands

Into Our Own Hands

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Here We Are

Here We Are

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine for the Poor

Sunshine for the Poor

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wasteland

The Wasteland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cat Sticks

Cat Sticks

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Music and Apocalypse

Music and Apocalypse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Through the Night

Through the Night

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rom

Rom

2019
×
★★
Read the review Edit this entry