Sort by

Methouse has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Held

Held

2020
×
Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
15
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Innocent

The Innocent

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evil

Evil

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Heaven

Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Sauna

Sauna

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Edit this entry