Chris has logged 34 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Garfield's Thanksgiving

Garfield's Thanksgiving

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Adventures of Ford Fairlane

The Adventures of Ford Fairlane

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Shock

Shock

1977
×
★★
Edit this entry  
08
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry