RSS feed for Mette
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
#realityhigh

#realityhigh

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annie

Annie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bajirao Mastani

Bajirao Mastani

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Revolt

Revolt

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inventing Tomorrow

Inventing Tomorrow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Laila at the Bridge

Laila at the Bridge

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Becoming Animal

Becoming Animal

2018
×
★½
Edit this entry  
18
The Paris Opera

The Paris Opera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cíborgs Entre Nosaltres

Cíborgs Entre Nosaltres

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For Love's Sake

For Love's Sake

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Flipper

Flipper

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Padmaavat

Padmaavat

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen

Queen

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booty Call

Booty Call

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Edit this entry  
02
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry