RSS feed for Mette

Mette has logged 112 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen

Queen

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booty Call

Booty Call

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Edit this entry  
02
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
02
Naked

Naked

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Loev

Loev

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
LOL (Laughing Out Loud)

LOL (Laughing Out Loud)

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mahana

Mahana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paris is Burning

Paris is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Loft

The Loft

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bajrangi Bhaijaan

Bajrangi Bhaijaan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry