Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★★

  • Don Jon

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★½

  • The Kings of Summer

    ★★★★½

  • Drinking Buddies

    ★★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • Mystic River

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 9.6 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Silver Linings Playbook

Jan 12

Most Watched

Harry Potter and the Goblet of Fire

twice

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

twice

Harry Potter and the Chamber of Secrets

twice

Harry Potter and the Philosopher's Stone

twice

The Hunger Games: Catching Fire

twice

Last Film

Drinking Buddies

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Comedy
37 films
Adventure
31 films
Fantasy
30 films
Action
30 films
Romance
25 films
Thriller
24 films
Sci Fi
20 films
Crime
15 films
Horror
10 films
USA
104 films
UK
24 films
France
7 films
Canada
7 films
New Zealand
4 films
Germany
4 films
Australia
2 films
Spain
2 films
India
2 films
Taiwan
1 film
English
112 films
Estonian
1 film
French
1 film
Portuguese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 118

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

MettelRay’s most liked review

The Makeover

The Makeover

This Hallmark movie is a perfect example how everything is predictable to a point where you know how things are gonna go just based on its title. The positive thing about The Makeover is that David Walton is tall, handsome, pleasant to look at and that he has big hands,…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Dance for Me
Average weighted rating:

3.4

Films MettelRay watched in 2013

  • Drinking Buddies
  • Revenge of the Bridesmaids
  • Mom at Sixteen
  • Stoker
  • Inception
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Ruby Sparks
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Struck by Lightning
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Spectacular Now
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Brass Teapot
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • 12 Men of Christmas
  • RED 2
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Midnight in Paris
  • Tangerines
  • Percy Jackson: Sea of Monsters
  • I Give It a Year
  • Girl Most Likely
  • The Greatest
  • The To Do List
  • Frances Ha
  • The Way Way Back
  • About Time
  • Sorority Wars
  • A Little Bit of Heaven
  • Flipped
  • Speak
  • Little Manhattan
  • Groundhog Day
  • TiMER
  • Keith
  • Dance for Me
  • Gravity
  • Monsters University
  • The Wish List
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Pacific Rim
  • The Internship
  • Don Jon
  • World War Z
  • Stuck in Love
  • Dredd
  • Total Recall
  • The Kings of Summer
  • After Earth
  • Adore
  • Now You See Me
  • R.I.P.D.
  • 28 Days Later
  • Red Dawn
  • Warm Bodies
  • We're the Millers
  • What Maisie Knew
  • Repo Men
  • Safe House
  • This Is the End
  • Admission
  • Despicable Me 2
  • Star Trek Into Darkness
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Iron Man 3
  • Ted
  • The Avengers
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • 42
  • The Place Beyond the Pines
  • Beautiful Creatures
  • Remember Sunday
  • The Host
  • Star Wars
  • The Evil Dead
  • Cabin Fever
  • Friday the 13th
  • High Tension
  • The Departed
  • Mystic River
  • Trainspotting
  • Spring Breakers
  • Psycho
  • Being John Malkovich
  • Unbreakable
  • The Impossible
  • Upside Down
  • Oz the Great and Powerful
  • Fight Club
  • Burn After Reading
  • Identity Thief
  • Jack Reacher
  • Skyfall
  • The Makeover
  • Animal Kingdom
  • Reservoir Dogs
  • The First Time
  • Lincoln
  • Les Misérables
  • The Usual Suspects
  • Zero Dark Thirty
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Life of Pi
  • Silver Linings Playbook

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • Barber's Tales
  • Bee and PuppyCat
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Story of Yonosuke
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Before Sunrise
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Before Sunset
  • 12 Years a Slave
  • Jurassic Park
  • Gravity
  • Before Midnight
  • Django Unchained
  • Silver Linings Playbook
  • The Hunt
  • The Avengers
  • Frozen
  • Mud
  • Zero Dark Thirty
  • Captain Phillips
  • Fruitvale Station
  • Stories We Tell
  • Blue Jasmine
  • Frances Ha
  • The Spectacular Now
  • The Impossible
  • Prisoners
  • Spring Breakers
  • Blue Is the Warmest Color
  • Skyfall
  • Upstream Color
  • Life of Pi
  • The Conjuring
  • Les Misérables
  • Stoker
  • Cloud Atlas
  • The Place Beyond the Pines
  • Rush
  • Lincoln
  • Side Effects
  • American Hustle
  • The Way Way Back
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Iron Man 3
  • Monsters University
  • Star Trek Into Darkness
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Saving Mr. Banks
  • Wreck-It Ralph
  • Flight
  • Behind the Candelabra
  • The Great Gatsby
  • Pacific Rim
  • This Is the End
  • The World's End
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Pitch Perfect
  • Warm Bodies
  • Hitchcock
  • Elysium
  • Seven Psychopaths
  • The Bling Ring
  • World War Z
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Don Jon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more