Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★★★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Moon

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • Eddie the Eagle

    ★★★★½

  • The September Issue

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Jan 3

Most Watched

Captain America: Civil War

twice

Last Film

The Night Of

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
40 films
Drama
35 films
Adventure
21 films
Action
20 films
Romance
18 films
Sci Fi
13 films
Crime
12 films
Thriller
11 films
Mystery
10 films
Fantasy
7 films
USA
74 films
UK
10 films
Canada
5 films
Germany
4 films
France
3 films
Belgium
2 films
Brazil
2 films
Hong Kong
2 films
Ireland
2 films
Sweden
2 films
English
82 films
Estonian
1 film
German
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

MettelRay’s most liked review

The Hateful Eight

The Hateful Eight

★★

The rating of 2 out of 5 stars is based solely on Tarantino's own body of work! In comparison to other movies, The Hateful Eight ranks a bit higher in my mind but, for a more truthful rating, I decided to rate based on other Tarantino movies. And in comparison…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mushrooming
Average weighted rating:

3.3

Films MettelRay watched in 2016

  • The Night Of
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Office Christmas Party
  • Gilmore Girls: A Year in the Life
  • Nocturnal Animals
  • Arrival
  • The Accountant
  • Doctor Strange
  • 4 Kings
  • Manchester by the Sea
  • It Follows
  • The Secret Life of Pets
  • Filth
  • No Country for Old Men
  • Enemy
  • Brooklyn
  • The Fundamentals of Caring
  • Bad Moms
  • Mushrooming
  • Swiss Army Man
  • Nerve
  • The First Monday in May
  • Suicide Squad
  • Bring It On
  • John Wick
  • Fired Up!
  • Star Trek Beyond
  • Hello, My Name Is Doris
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Independence Day: Resurgence
  • Central Intelligence
  • Stardust
  • The Conjuring 2
  • The Conjuring
  • Now You See Me 2
  • Me Before You
  • The Nice Guys
  • Can't Buy Me Love
  • X-Men: Apocalypse
  • High-Rise
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: Civil War
  • Mr. Right
  • The Boss
  • The Lady in the Van
  • 10 Cloverfield Lane
  • Eddie the Eagle
  • The Witch
  • The September Issue
  • Diana Vreeland: The Eye Has to Travel
  • In Vogue: The Editor's Eye
  • The Devil Wears Prada
  • Mistress America
  • Burnt
  • In Her Shoes
  • The Big Short
  • Down with Love
  • New in Town
  • The Emperor's New Groove
  • Hairspray
  • Valentine Ever After
  • Hail, Caesar!
  • Moon
  • Laggies
  • Bridal Wave
  • How to Be Single
  • Deadpool
  • Love the Coopers
  • The Shawshank Redemption
  • Spy
  • Dirty Grandpa
  • The Lobster
  • The Revenant
  • Creed
  • Now You See Me
  • Daddy's Home
  • The Hateful Eight
  • Working Girl
  • Sisters
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Endless
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Moonlight
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • The Edge of Seventeen
  • Sing Street
  • Son of Saul
  • Kubo and the Two Strings
  • Arrival
  • 13th
  • Mustang
  • Spotlight
  • The Martian
  • The Handmaiden
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Creed
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Captain Fantastic
  • Hell or High Water
  • Steve Jobs
  • Sicario
  • Ghostbusters
  • Room
  • Everybody Wants Some!!
  • Brooklyn
  • Eye in the Sky
  • The Revenant
  • Carol
  • Hacksaw Ridge
  • The Little Prince
  • Zootopia
  • Moana
  • The Witch
  • Paterson
  • The Nice Guys
  • The Jungle Book
  • Swiss Army Man
  • Certain Women
  • The Lobster
  • Green Room
  • 10 Cloverfield Lane
  • Dope
  • Hush
  • 45 Years
  • Fences
  • Captain America: Civil War
  • Bridge of Spies
  • Midnight Special
  • Straight Outta Compton
  • Deadpool
  • Bridget Jones's Baby
  • Nocturnal Animals
  • The Hateful Eight
  • Doctor Strange
  • American Honey
  • Don't Breathe
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Big Short
  • Anomalisa
  • The Diary of a Teenage Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more