Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Split

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Spy

    ★★★★

  • The Way Way Back

    ★★★★

  • While You Were Sleeping

    ★★★★

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★★

  • 4th Man Out

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★½

  • Deepwater Horizon

    ★★★½

  • Moana

    ★★★

  • Paperback Hero

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Bridget Jones's Baby

Jan 6

Most Watched

Logan

twice

Last Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dec 27

Genres, countries & languages

Action
35 films
Drama
33 films
Comedy
29 films
Adventure
18 films
Thriller
15 films
Crime
15 films
Sci Fi
14 films
Romance
13 films
Fantasy
11 films
Horror
6 films
USA
71 films
UK
15 films
France
9 films
China
8 films
Canada
7 films
Germany
3 films
Spain
3 films
Hong Kong
3 films
Australia
2 films
Hungary
2 films
English
73 films
French
1 film
Hindi
1 film
Spanish
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 17

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Paperback Hero
Average weighted rating:

3.1

Films MettelRay watched in 2017

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Big Sick
  • While You Were Sleeping
  • Sweet Virginia
  • Wind River
  • The Shape of Water
  • Detective Byomkesh Bakshy!
  • Broken Embraces
  • Rififi
  • A Bad Moms Christmas
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Thor: Ragnarok
  • The Snowman
  • Blade Runner 2049
  • Kingsman: The Golden Circle
  • American Assassin
  • It
  • Death Note
  • Naked
  • The Hitman's Bodyguard
  • Atomic Blonde
  • The Beguiled
  • Dunkirk
  • Deepwater Horizon
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Winning Season
  • The Way Way Back
  • Rough Night
  • Mechanic: Resurrection
  • The House
  • Baby Driver
  • Power Rangers
  • The Mummy
  • Baywatch
  • Once Upon a Time in Venice
  • Wonder Woman
  • Tropic Thunder
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Assassin's Creed
  • Passengers
  • Snatched
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Spy
  • The Last Word
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Fate of the Furious
  • Moana
  • Paperback Hero
  • Zootopia
  • The Space Between Us
  • Why Him?
  • Ghost in the Shell
  • CHiPS
  • Someone Like You...
  • Get Out
  • Beauty and the Beast
  • Kong: Skull Island
  • Logan
  • Logan
  • John Wick: Chapter 2
  • Fifty Shades Darker
  • Hidden Figures
  • Hacksaw Ridge
  • 4th Man Out
  • The Edge of Seventeen
  • Split
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Moonlight
  • Sing Street
  • Bridget Jones's Baby

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • I Dream in Another Language
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Die Hard
  • The Prestige
  • Call Me by Your Name
  • 20th Century Women
  • The Handmaiden
  • Lady Bird
  • La La Land
  • Dunkirk
  • Hell or High Water
  • Coco
  • Sing Street
  • Logan
  • Moonlight
  • Blade Runner
  • Guardians of the Galaxy
  • Blade Runner 2049
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Florida Project
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Silence
  • War for the Planet of the Apes
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Arrival
  • Wind River
  • Manchester by the Sea
  • Mudbound
  • I, Daniel Blake
  • Paterson
  • Get Out
  • The Disaster Artist
  • Good Time
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • A Monster Calls
  • Ghost in the Shell
  • The Nice Guys
  • Lady Macbeth
  • Train to Busan
  • The Big Sick
  • Raw
  • Thor: Ragnarok
  • Moana
  • Hidden Figures
  • The Edge of Seventeen
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Ghost Story
  • Wonder Woman
  • The Lego Batman Movie
  • Baby Driver
  • T2 Trainspotting
  • Detroit
  • Spider-Man: Homecoming
  • Okja
  • Lion
  • The Red Turtle
  • Nocturnal Animals
  • John Wick: Chapter 2
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Hacksaw Ridge
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Love Witch

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more