Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Truth and Justice

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • Mr. Nobody

    ★★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Event Horizon

    ★★★★½

  • While You Were Sleeping

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 116 Films watched
  • 9.7 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Aquaman

Jan 3

Most Watched

Free Solo

3 times

Booksmart

twice

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

ParaNorman

twice

Truth and Justice

twice

Last Film

Enchanted

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
47 films
Drama
45 films
Adventure
28 films
Action
25 films
Thriller
20 films
Romance
18 films
Fantasy
16 films
Crime
14 films
Sci Fi
12 films
Family
12 films
USA
99 films
UK
21 films
France
7 films
Canada
5 films
China
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Austria
2 films
Estonia
2 films
Sweden
2 films
English
107 films
Estonian
3 films
Georgian
1 film
Hindi
1 film
Korean
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film
Danish
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

MettelRay’s most liked review

Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

★★

I'll give it an extra star for actually having a fun first act.

PS: why would somebody want a promotion in a workplace like that!? God. Those co-workers were assholes and also, like a bit over the top reaction considering those secrets were very basic.

More reviews

MettelRay’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Tall Girl
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Longest Wave

Films MettelRay watched in 2019

  • Enchanted
  • Noelle
  • Notting Hill
  • Judy
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • 6 Underground
  • The Knight Before Christmas
  • Marriage Story
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Report
  • Ad Astra
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • Beast
  • While You Were Sleeping
  • The Wandering Earth
  • The Longest Wave
  • Parasite
  • Tall Girl
  • Let It Snow
  • Doctor Sleep
  • And Then We Danced
  • Ott Tänak - The Movie
  • Gentlemen Broncos
  • Event Horizon
  • Zombieland: Double Tap
  • What We Do in the Shadows
  • Joker
  • Hustlers
  • Alita: Battle Angel
  • Dumplin'
  • Skin
  • Can You Keep a Secret?
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • It Chapter Two
  • Late Night
  • Good Boys
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Booksmart
  • Pet Sematary
  • Free Solo
  • The Dawn Wall
  • Meru
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Matrix
  • Speed
  • Stuber
  • God's Own Country
  • We Are Okay Now
  • The Spectacular Now
  • Love, Simon
  • Searching
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far From Home
  • Yesterday
  • Adore
  • Body at Brighton Rock
  • The Beach Bum
  • Always Be My Maybe
  • Rocketman
  • Murder Mystery
  • Chernobyl
  • Booksmart
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Rear Window
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Long Shot
  • You Were Never Really Here
  • The Rider
  • Hereditary
  • Zodiac
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Fighting with My Family
  • Hot Fuzz
  • The Greatest Showman
  • Avengers: Endgame
  • Bob Ross: The Happy Painter
  • Kubo and the Two Strings
  • ParaNorman
  • The Boxtrolls
  • Coraline
  • Mommy Dead and Dearest
  • Shazam!
  • Second Act
  • Us
  • Free Solo
  • Tag
  • Triple Frontier
  • Truth and Justice
  • Captain Marvel
  • Truth and Justice
  • Period. End of Sentence.
  • Free Solo
  • The Favourite
  • Isn't It Romantic
  • How to Train Your Dragon 2
  • Robin Hood
  • Bumblebee
  • Inside Out
  • Sahara
  • How to Train Your Dragon
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • Tomb Raider
  • Incredibles 2
  • ParaNorman
  • Mary Queen of Scots
  • Solaris
  • Boy Erased
  • Beautiful Boy
  • Velvet Goldmine
  • Mr. Nobody
  • Cool Runnings
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Aquaman

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Call Me by Your Name
  • It's a Wonderful Life
  • Gone Girl
  • Lady Bird
  • Pan's Labyrinth
  • Little Women
  • Marriage Story
  • The Shining
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Get Out
  • Captain America: Civil War
  • Waves
  • Avengers: Endgame
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blindspotting
  • Jackie Brown
  • The Matrix
  • Chernobyl
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Avengers
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • A Quiet Place
  • Parasite
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Uncut Gems
  • First Man
  • Knives Out
  • Eighth Grade
  • A Star Is Born
  • The Irishman
  • BlacKkKlansman
  • Booksmart
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Searching
  • Thor: Ragnarok
  • Toy Story 4
  • The Favourite
  • Avengers: Infinity War
  • Jojo Rabbit
  • The Lighthouse
  • Pain and Glory
  • Free Solo
  • Wild Rose
  • Klaus
  • John Wick: Chapter 2
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Iron Man
  • Cold War
  • Ready or Not
  • It
  • If Beale Street Could Talk
  • Dolemite Is My Name
  • Ford v Ferrari
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Split
  • Crazy Rich Asians
  • Snowpiercer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more