Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★★★

  • Hometown Cha-Cha-Cha

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • Free Guy

    ★★★★½

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Nevertheless,

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★★

  • Time

    ★★★★★

  • The Drop

    ★★★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★½

  • My Love From Another Star

    ★★★★½

  • Coffee Prince

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Defending Jacob

Jan 1

Most Watched

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

twice

Last Film

Fractured

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Comedy
36 films
Crime
26 films
Romance
18 films
Thriller
15 films
Action
15 films
Documentary
14 films
Mystery
13 films
Adventure
12 films
Sci Fi
8 films
USA
67 films
UK
20 films
South Korea
20 films
France
5 films
Canada
5 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Norway
1 film
Poland
1 film
English
75 films
Korean
20 films
German
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Danish
1 film
Spanish
1 film
French
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

MettelRay’s most liked review

Anonymously Yours

Anonymously Yours

★★★★

not gonna lie, this was a breath of fresh air for me! i have missed those high school romcoms that make you happy inside.
the set up is nice, the story progresses well and the end drama isn't as bad as one would think. plus it all makes sense.
the…

More reviews

MettelRay’s most liked list

Minari
Black Bear
Shirley

Catching Up to 2020

Simple, here are some of the 2020 releases I want to catch up with.

More lists

Highs and lows

Highest Average

I May Destroy You
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cinderella
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

My Secret, Terrius
Average weighted rating:

3.5

Films MettelRay watched in 2021

  • Fractured
  • Don't Look Up
  • tick, tick...BOOM!
  • The Unforgivable
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Spider-Man: No Way Home
  • Sweet Home
  • Anonymously Yours
  • Single All the Way
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • House of Gucci
  • Animals
  • The Mirror Has Two Faces
  • Love Hard
  • Still 17
  • The Secret Life of My Secretary
  • My Secret, Terrius
  • I Am Not a Robot
  • Hometown Cha-Cha-Cha
  • My Love From Another Star
  • Coffee Prince
  • Oh My Venus
  • Dune
  • Because This Is My First Life
  • Run On
  • Squid Game
  • Her Private Life
  • It's Okay to Not Be Okay
  • Romance Is a Bonus Book
  • Free Guy
  • Nevertheless,
  • Hairspray
  • The Green Knight
  • Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo
  • Corpus Christi
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Black Widow
  • Cinderella
  • Bring It On
  • Kingdom: Ashin of the North
  • Find Me in Your Memory
  • CODA
  • The Suicide Squad
  • Sophie: A Murder in West Cork
  • Extraordinary You
  • Legally Blonde
  • Constantine
  • Chain Reaction
  • My Cousin Rachel
  • Entrapment
  • LUZ
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • Welcome to the Punch
  • Submergence
  • Cruella
  • Wrath of Man
  • Ghost in the Shell
  • The Woman in the Window
  • The Sons of Sam: A Descent Into Darkness
  • Nobody
  • Run Lola Run
  • Minari
  • The Father
  • Another Round
  • Sugar Daddy
  • A Love Song for Latasha
  • Seaspiracy
  • The Keepers
  • Shiva Baby
  • Time
  • My Fair Lady
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Funny Face
  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal
  • Roman Holiday
  • Love and Monsters
  • Murder Among the Mormons
  • Wolfwalkers
  • WandaVision
  • I Care a Lot
  • The Drop
  • Layer Cake
  • Locke
  • Nomadland
  • I May Destroy You
  • The Painter and the Thief
  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
  • The First Wives Club
  • Beverly Hills Cop
  • Picture Perfect
  • Primal Fear
  • The Damned United
  • Far from the Madding Crowd
  • The White Tiger
  • Apostle
  • The Ripper
  • Trial 4
  • In the Loop
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • Pixie
  • Promising Young Woman
  • Defending Jacob

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Titanic
  • Jurassic Park
  • When Harry Met Sally...
  • Aliens
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Raiders of the Lost Ark
  • Gone Girl
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Portrait of a Lady on Fire
  • No Country for Old Men
  • The Matrix
  • Bo Burnham: Inside
  • Knives Out
  • It's a Wonderful Life
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Die Hard
  • Skyfall
  • Scream
  • Halloween
  • Spider-Man: No Way Home
  • Another Round
  • The Father
  • Avengers: Endgame
  • Minari
  • C'mon C'mon
  • Wolfwalkers
  • Captain America: Civil War
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Home Alone
  • Sound of Metal
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Spider-Man 2
  • Nomadland
  • Love Actually
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Mass
  • CODA
  • Man of Steel
  • WandaVision
  • West Side Story
  • Promising Young Woman
  • Judas and the Black Messiah
  • Petite Maman
  • Shiva Baby
  • The Green Knight
  • Pig
  • Spider-Man: Homecoming
  • One Night in Miami...
  • Spencer
  • Mare of Easttown
  • Candyman
  • Saint Maud
  • Avengers: Infinity War
  • Hocus Pocus
  • Soul
  • In the Heights
  • Bergman Island
  • The Sparks Brothers
  • Dune

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more