Highest rated films

  • Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★★

  • Business Proposal

    ★★★★★

  • Sh**ting Stars

    ★★★★★

  • Echoes

    ★★★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • Love and Leashes

    ★★★★

  • Keep Sweet: Pray and Obey

    ★★★★

  • I Just Killed My Dad

    ★★★★

  • True Beauty

    ★★★★★

  • Strong Woman Do Bong Soon

    ★★★★½

  • Law School

    ★★★★½

  • Mad for Each Other

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • The Black Phone

    ★★★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

  • Crash Landing on You

    ★★★★

  • One Spring Night

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • American Underdog

    ★★★½

  • Wildhood

    ★★★½

  • What's Wrong with Secretary Kim

    ★★★½

  • So I Married an Anti-Fan

    ★★★½

  • My Roommate Is a Gumiho

    ★★★

  • Hello, Me!

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hating Game

Jan 5

Most Watched

Melchior the Apothecary

twice

Last Film

Mission: Impossible - Rogue Nation

Nov 7

Genres, countries & languages

Comedy
23 films
Drama
21 films
Action
9 films
Thriller
8 films
Romance
8 films
Crime
7 films
Adventure
7 films
Fantasy
6 films
Mystery
5 films
History
3 films
USA
24 films
South Korea
14 films
Canada
3 films
UK
3 films
Latvia
2 films
Australia
2 films
Lithuania
2 films
China
2 films
Estonia
2 films
Germany
2 films
English
29 films
Korean
14 films
Estonian
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

MettelRay’s most liked review

Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

★★★

i haven't really loved marvel movies as of late... thor had some great moments but overall it lacked the spark and the pacing was off.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Crash Landing on You
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The King's Daughter
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

User Not Found
Average weighted rating:

3.3

Films MettelRay watched in 2022

  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Enola Holmes 2
  • Do Revenge
  • Black Adam
  • Lou
  • Echoes
  • Wildhood
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • Marry Me
  • Romance In Style
  • Wedding Season
  • Bullet Train
  • I Just Killed My Dad
  • Girl in the Picture
  • The Weekend Away
  • The Gray Man
  • The Black Phone
  • User Not Found
  • So I Married an Anti-Fan
  • My Roommate Is a Gumiho
  • Sh**ting Stars
  • Business Proposal
  • Crash Landing on You
  • Strong Woman Do Bong Soon
  • Mad for Each Other
  • One Spring Night
  • Thor: Love and Thunder
  • Keep Sweet: Pray and Obey
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Melchior the Apothecary
  • Melchior the Apothecary
  • The Lost City
  • What's Wrong with Secretary Kim
  • Hello, Me!
  • The Adam Project
  • The Batman
  • Law School
  • True Beauty
  • Love and Leashes
  • American Underdog
  • The King's Daughter
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Encanto
  • The Hating Game

World map

Highly rated films MettelRay is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Mars One
  • Argentina, 1985
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Aftersun
  • The Fabelmans

Highly rated with MettelRay’s friends Patron

  • Jurassic Park
  • Jaws
  • Casablanca
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Top Gun: Maverick
  • Get Out
  • Con Air
  • Scream
  • Knives Out
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Everything Everywhere All at Once
  • Boiling Point
  • Mass
  • The Worst Person in the World
  • The Banshees of Inisherin
  • Aftersun
  • Dune
  • Predator
  • RRR
  • Black Panther
  • Parallel Mothers
  • All Quiet on the Western Front
  • Petite Maman
  • The Batman
  • TÁR
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • C'mon C'mon
  • Spider-Man: No Way Home
  • Nope
  • Bones and All
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery
  • Jackass Forever
  • The Menu
  • The Power of the Dog
  • She Said
  • Drive My Car
  • The Northman
  • Jackass 4.5
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Scream 2
  • Pearl
  • Good Luck to You, Leo Grande
  • Barbarian
  • Turning Red
  • Fire of Love
  • The Woman King
  • Triangle of Sadness
  • The Tragedy of Macbeth
  • Fire Island
  • Decision to Leave
  • The Fallout
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • CODA
  • Nobody
  • Werewolf by Night
  • West Side Story
  • X
  • Cyrano
  • Hocus Pocus
  • Nightmare Alley

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more