Sort by

Rick has logged 292 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Origins

I Origins

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Last Summer

Last Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Bromance

My Bromance

2014
×
Edit this entry  
05
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Edit this entry  
03
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aerial

The Aerial

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★½
Edit this entry  
23
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Language of Love

The Language of Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doorman

Doorman

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Oak

The Oak

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Snowtown

Snowtown

2011
×
★½
Edit this entry  
10
Yokai Monsters: Spook Warfare

Yokai Monsters: Spook Warfare

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
There Goes My Baby

There Goes My Baby

1994
×
Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Children

Little Children

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
Edit this entry  
31
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Horns

Horns

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death in Buenos Aires

Death in Buenos Aires

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Franklyn

Franklyn

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starred Up

Starred Up

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Country Teacher

The Country Teacher

2008
×
★★★½
Edit this entry