Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twister

Twister

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Satanic Hispanics

Satanic Hispanics

2022
×
Edit this entry  
27
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
King on Screen

King on Screen

×
★★★½
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Project Wolf Hunting

Project Wolf Hunting

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Family Dinner

Family Dinner

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The Antares Paradox

The Antares Paradox

×
★★★½
Edit this entry  
25
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spoonful of Sugar

Spoonful of Sugar

×
★★★★★
Edit this entry  
23
Kickstart My Heart

Kickstart My Heart

×
★★★★★
Edit this entry  
23
Kids vs. Aliens

Kids vs. Aliens

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Closed for Storm

Closed for Storm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Came From Connemara!

It Came From Connemara!

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Starting Early (short)

Starting Early (short)

2018
×
Edit this entry  
11
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★
Edit this entry  
05
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★½
Edit this entry  
04
Pete Davidson Presents: The Best Friends

Pete Davidson Presents: The Best Friends

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wave

The Wave

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cow

Cow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bill Burr Presents: Friends Who Kill

Bill Burr Presents: Friends Who Kill

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sophie Jones

Sophie Jones

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Who Are You, Charlie Brown?

Who Are You, Charlie Brown?

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dirty Daddy: The Bob Saget Tribute

Dirty Daddy: The Bob Saget Tribute

2022
×
★★★½
Edit this entry