RSS feed for Mevoser

Mevoser has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shino Can't Say Her Name

Shino Can't Say Her Name

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
Edit this entry  
30
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eden of the East Movie II: Paradise Lost

Eden of the East Movie II: Paradise Lost

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Eden of the East Movie I: The King of Eden

Eden of the East Movie I: The King of Eden

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Re:ZERO -Starting Life in Another World-: Memory Snow

Re:ZERO -Starting Life in Another World-: Memory Snow

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beast

The Beast

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★½
Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★½
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★
Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Edit this entry